تابلو فرش سردرود

تابلو فرش سردرود

تابلو فرش سردرود

امروزه استفاده فرش فقط برای انداختن بر کف خانه ها و اتاق ها نیست و فرش ها به یک تابلو تزئینی برای مکان های مختلف تبدیل شده است. این تابلو فرش ‌ها به محیط خانه رنگ، اصالت و سرزندگی بخشیده اند و نقش مهمی در زیبایی و جذابیت خانه دارند. این فرش ‌ها مثل تابلو قاب می شوند و بر دیوار خانه و اتاق یا محل کار نصب می ‌گردد. تابلو فرش ها به دو نوع دستبافت و ماشینی تقسیم می شود. کشور ایران در زمینه تولید انواع تابلو فرش، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان در سطح دنیا می باشد. در این میان شهر سردرود، مرکز ثقل تولید این قاب‌ های رنگین و زیبا است. تابلو فرش های تولید شده در سردرود میان تار و پود خود، فرهنگ و تاریخ غنی ایران را جای داده اند.
شهرستان سردرود که در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی تبریز قرار دارد، با داشتن حدود 800 کارگاه فعال در زمینه تولید تابلو فرش، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این تابلو های زیبا و به عنوان پایتخت تابلو فرش دستباف جهان شناخته می شود. سردرود در شمال غربی ایران و در استان آذربایجان شرقی واقع شده و با تبریز حدود 8 کیلومتر فاصله دارد.

تماس تلفنی جهت مشاوره و خرید انواع تابلو فرش سردرود (پزشکی) : 09146543441

ساعت ارائه خدمات 8 صبح الی 8 شب همه روزه

خرید انواع تابلو فرش سردرود

شهرستان سردرود سابقه ای طولانی در زمینه تولید تابلو فرش دارد؛ این شهر با حجم تولید بالا و با کیفیت، توانسته در این سال ها مشتریان زیادی را در سراسر جهان جذب کند و نام خود را با عنوان پایتخت تابلو فرش جهان تثبیت نماید. بافت تابلو فرش در سردرود قدمتی صد ساله دارد و هر لحظه در حال پیشرفت است. این هنر اولین بار توسط «محمود آقا حکیم» وارد شهر سردرود شد و این شروع داستان تابلو فرش سردرود بود. این صنعت بعد ها توسط افراد دیگری مانند «حاج سید حاج آقا اسحاقیان»، «اعلاباف»، «حاج ابوالقاسم شریف زاده» و… پیگیری و بسیار پیشرفت کرد. شهر سردرود لقب معروف خود یعنی پایتخت تابلو فرش جهان را مدیون اینگونه افراد است که این هنر را گسترش دادند. در گذشته اهالی سردرود، تولید تابلو فرش را بصورت قالی بافی در خانه پیگیری می کردند ولی امروزه کارگاه های تولیدی بسیاری در این شهر بوجود آمده اند و افراد زیادی در آنها مشغول کار هستند. تابلو فرش های شهر سردرود در سراسر جهان مشتری دارند و سالانه چندین هزار تابلو فرش از این شهر به کشور های مختلف صادر می شود.

کیفیت بالای طرح ها

کیفیت بالا و استفاده از بهترین مواد اولیه در تولید این نوع تابلو فرش ها، محبوبیت این هنر زیبا را دوچندان کرده است.

تابلو فرش در انواع مختلف

تابلو فرش های تولید شده در شهر سردرود دارای انواع طرح ها و نقش و نگار های متنوع و رنگبندی مختلف و زیبا هستند.

قیمت های به صرفه

شما در سایت تبریزین بازاری، بهترین و منصفانه ترین قیمت ها را برای خرید بهترین نوع تابلو فرش تجربه خواهید کرد.

تاریخچه تابلو فرش سردرود

با رشد و پیشرفت هنر فرش در سردرود، بافندگان و صنعتگران این منطقه به این نتیجه رسیدند که این اثر هنری را می توان در راستای زیبا سازی خانه ‌ها استفاده کرد و در اختیار دوستداران این هنر قرار داد. شواهد تاریخی نشان می دهد که بافت تابلو فرش در دوره حکومت ساسانی رونق زیادی داشته است، از نمونه آن می توان به فرش معروف بهارستان یا همان بهارخسرو که در زمان ساسانیان بافته شده است و بعد ها متاسفانه توسط اعراب به غنیمت برده شد. در گذشته، نقشه‌ های بافت تابلو فرش بر روی کاغذ و با استفاده از دستگاه‌ های چاپ طراحی می ‌شد و بافندگان کاغذ را شطرنجی می ‌کردند. امروزه برای بافت تابلو فرش از نقشه ‌های کامپیوتری استفاده می شود، یعنی طرح ‌ها به صورت کامپیوتری و با نرم ‌افزارهای ویژه طراحی می شوند.

تماس تلفنی جهت مشاوره و خرید انواع تابلو فرش سردرود (پزشکی) : 09146543441

ساعت ارائه خدمات 8 صبح الی 8 شب همه روزه

انواع نقش و طرح ها در تابلو فرش سردرود

تابلو فرش های دستباف سردرود بیشتر در قالب پرتره (چهره) تولید می شوند؛ البته باید گفت طرح های دیگری نیز در این تابلو فرش بافته می شود، مانند مناظر طبیعی، آیات قرآن و احادیث، نقش های هنری، نقاشی های معروف، نقش حیوانات، گل و گیاه، تصویر اشخاص، ترکیبی و همینطور تابلو های سفارشی از پرکاربردترین طرح ها در تابلو فرش سردرود هستند. در هر دوره با ابتکار و نوآوری قالیبافان، طرح ها و نقش های جدید تری به تابلو فرش اضافه می شود و با سلایق و علایق متنوع خریداران منطبق می شود.

انواع طرح های رایج در تابلو فرش سردرود :

  • مناظر طبیعی
  • اشخاص در تابلو فرش
  • حیوانات
  • گل
  • طرح های ترکیبی تابلو فرش تبریز
آخرین مقالات
فهرست