اماکن دیدنی تبریز

مسجد کبود

مسجد کبود یکی از مکانهای گردشگری تبریز است که بسیار مشهور است و حتی اگر از نزدیک هم آن را ندیده باشید، قطعا نامش را حداقل یک بار شنیده اید. این مسجد به دلیل داشتن کاشی های فیروزه ای که از قرن نهم هجری به جا مانده است، با نام «کبود» شناخته می شود. کاشی کاری ها تنوع و ظرافتی بی نظیر دارد و اوج هنر استادکاران ایرانی را به نمایش می گذارد. این مسجد از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز است.

خانه مشروطه تبریز

بدون شک یکی از مهم‌ ترین و زیبا‌ترین جاهای دیدنی تبریز خانه مشروطه است که متعلق به حاج مهدی کوزه‌ کنانی بوده و به سفارش ایشان برای تجمع سران مشروطه و مردم ساخته شده است. این خانه در دوران حکومت قاجار و به سبک معماری قاجار بنا شد. در حال این بنا به عنوان موزه مشروطه شناخته می‌شود.

مقبره الشعرای تبریز

آرامستان‌ قدیمی که با نام مقبره الشعرا شناخته می شود، از دیگر جاهای دیدنی تبریز است که قدمت آن به قرن هشتم خورشیدی می‌رسد. متأسفانه به دلیل چندین زمین ‌لرزه که سالیان دور تبریز را لرزاندند الان دیگر مقبره‌های قدیمی قابل تشخیص نیستند. از آنجایی که این مقبره‌ها مورد احترام مردم بودند در سال ۱۳۵۰ بنای یادبود با طرحی از غلامرضا فرزان ‌مهر در آن ساخته شد. مقبره استاد شهریار نیز در قبرستان مقبره الشعرا قرار دارد.

بازار تبریز

یکی از جاهای دیدنی تبریز که قدم زدن در آن خود سفری است به دل تاریخ، بازار تبریز است. بازاری که به بزرگترین بازار مسقف جهان شهره است و حجره ها، سراها و تیمچه های زیادی دارد. اگر به دیدن بازار تبریز رفتید از تیمچه مظفریه که با سقف بلند خود و پنجره های کوچک و بزرگ رنگی اش، زیباترین قسمت بازار تبریز است، حتما دیدن کنید.

موزه قاجار

یکی از زیباترین و خاص ترین موزه ‌های تبریز، موزه قاجار است. این موزه از بخش های مختلفی تشکیل شده است، یک تالار آن مخصوص پول و سکه ‌های دوران قاجار است، تالاری دیگر مخصوص ظرف و ظروف، بخشی دیگر برای کاشی های رنگارنگ، تالاری برای تفنگ و اسلحه و تالاری برای ساز و تالارهایی هم برای وسایل دیگر.

پارک ائل گلی

امکان ندارد که به تبریز رفت و به پارک ائل گلی سر نزد. ائل گلی که یکی از شلوغ ‌ترین و پرطرفدارترین مکان های گردشگری تبریز است، مخصوصا شب های آن مشتاقان زیادی را به خود جلب می‌کند. این باغ در حقیقت کاخی است که وسط استخری بزرگ قرار گرفته و به شکل جزیره درآمده است. ساخت اولیه استخر به دوران آقا قویونلوها باز می گردد و در سال های بعدی به تدریج تکمیل و به شکل با صفای امروزی در آمده است.

موزه ساعت تبریز

یکی دیگر از اماکن دیدنی تبریز که هم می‌توان در اطرافش نشست و هم از موزه اش بازدید کرد، میدان ساعت است. تبریزی ها به این میدان ساعات قاباغی یا جلوی ساعت می‌گویند. کاخ شهرداری ساعتی به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که هر ۱۵ دقیقه یک ‌بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند. نقشه ساختمان شبیه طرح عقابی درحال پرواز است و شبیه ساختمان‌های آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست